Osnova hlavního víkendového kurzu
1. den (většinou sobota od 8:00) příprava pro základní zkoušky M/M20. Vyřízení žádostí, kolků, distribuce učebnic. Zahájení výuky - definice pojmů, pravidla provozu, poznávací znaky plavidel, optická signalizace plavidel, denní / noční signalizace za plavby či stání, signální znaky, znakování vodní cesty, potkávání, křížení směrů, přednosti, plavební komory atd. Od 10:30 hodin komentované proplutí plavební komorou. Od 12 hodin praktické nácviky se školním plavidlem nebo příprava pro zkoušku "oblast plavby C" ve smyslu § 10 a § 16 vyhlášky č. 224/1995 Sb.- tzn. mezinárodní pravidla pro zabránění srážkám na moři (COLREG - 38 pravidel) + školení Plachty S20. Odpolední program se řídí dle konkrétního rozvrhu a rozřazení do jednotlivých skupin. Druhý den se odpolední výuka prohodí, kdo absolvoval v sobotním odpoledni doplňkové teoretické školení, bude praxi absolvovat v neděli a naopak.
2. den (většinou neděle od 8:30) pokračování teoretické přípravy na zkoušky M/M20, zdravověda, konstrukce plavidel, meterologie, legislativa platná na vodních cestách... Od 11:30 hodin praktická výuka na školních plavidlech nebo doplňkové teoretické školemí Moře / Plachty dle konkrétního rozvrhu.
Další rozšíření ze skupiny S20 na S (plachetnice bez omezení oplachtění) se již svým rozsahem nevejde do víkendového kurzu. V případě rozšíření skupiny S20 na S počítejte s dalším dnem stráveným na palubě školní plachetnice (minimálně 4 + 2 hodiny). Výcvik probíhá na 7 metrů dlouhé plachetnici Josefína (Bachmann DC21) na řece Vltavě v Praze.
Večerní kapitánské kurzy (ŠVU - skupiny M+C)
Večerní kurzy Lodní školy jsou určené pro všechny, kteří nechtějí nebo nemohou věnovat kapitánskému kurzu víkendový čas nebo všem, kdo si raději probíranou látku rozloží do více dnů.
1. den (většinou pondělí 16:30 - 19:30), příprava pro základní zkoušky M20/M. Vyřízení žádostí, kolků, distribuce učebnic. Zahájení výuky - definice pojmů, pravidla provozu, poznávací znaky plavidel, optická signalizace plavidel, denní / noční signalizace za plavby či stání, signální znaky, znakování vodní cesty, potkávání, křížení směrů, přednosti, plavební komory atd.
2. den (většinou úterý 16:30 - 19:30), pokračování teoretické přípravy na zkoušky M20/M, zdravověda, konstrukce plavidel, meterologie, legislativa...
3. den (většinou středa 14:30 - 19:30), komplexní praktický výcvik na školních plavidlech včetně proplavení plavební komorou.
4. den (většinou čtvrtek od 16:30 - 18:30), příprava pro zkoušku "oblast plavby C" ve smyslu § 10 a § 16 vyhlášky č. 224/1995 Sb.- tzn. mezinárodní pravidla pro zabránění srážkám na moři (COLREG - 38 pravidel) nebo školení Plachty S20.
Více informací na: www.lodniskola.cz