Další

Nejlepší příprava na všechny průkazy VMP spolu s 36 kurzy ročně a osmi školními loděmi.

Jak na to?

kk_draci_smycka_150

Budete je potřebovat:


 

Knagovací uzel (vyvazovací uzel)-angl. Cleat Hitch

Jeden z nejdůležitějších námořních uzlů. Používá se na vyvázání lodě v maríně / přístavu na lodní vazák (knagu), nebo přivázání druhé kotvy na vazák. Nejčastější chyba ve vázání nastává v závěrečné fázi. Vázání tohoto uzlu je nezbytné zvládnout velmi rychle, případně i po tmě. Pokud máte nezkušenou posádku, je to jedna z prvních věcí, kterou musí zvládnout. Při mooringovém manévru, pokud má s tímto uzlem problém, je dobré pokud se příliš nezdržuje jeho "správným" uvázáním. Po uvázání lodě na mooring však musí uzel opravit.

K mooringu připlouváme z již přichystanými vyvázanými lany (pochopitelně uvázanými podle předpokládané pozice po přistámí), přičemž volný konec vede z vnější strany pod zábradlím a přes zábradlí spět na palubu. Takto uvázané lano lze ihned hodit na břeh. Na ošlapnici (kovový mantinel na hraně paluby) je většinou otvor pro protažení mooringového lana - používejte ho. Pokud si nejsme jisti kterou stranou lodě budeme přistávat, je vhodné mít přichystané všechny 4 vazáky. Je jistě vhodnější navázat a rozvázat jeden uzel navíc, než panikařit přímo při přistání. Přebytečné lano po uvázání můžeme obtočit kolem vazáku, nebo ho "poskládat" vedle něho.

Na vazáku lze občas vidět i jiný typ uzlu. Jde o to, že jeden konec má trvale uvázanou smyčku, která se protahuje otvorem v patě vazáku (ze strany od hrany lodě) a smyčka se následně přetahuje spět přes rohy vazáku. Druhý konec lana se po protažení / uchycení na mole vrací spět a navazuje se normální knagovací uzel. 

Dračí smyčka - angl. Bow Line

Tento uzel je dobře znám i vyznavačům horolezectví. Výsledkem vázání je pevná smyčka, která velmi dobře drží a snadno se rozvazuje. Používá se všude, kde je potřeba uvázat spolehlivou smyčku na volném konci lana. Např. jako kontraotěž hlavního ráhna při plavbě po větru, aby se eliminovalo nebezpečí přeletění ráhna na opačnou stranu). Bohužel většina ráhen není pro toto použití nachystána. Dračí smyčka lze bez problémů použít i na uvázání druhé kotvy. Pro tento účel raději dávám ještě jeden pojistný uzel.

Některý z vás si možná ještě vzpomenou na pomocnou pohádku pro vázaní uzlu : princezna stojí u jezera ve kterém žije drak. Drak je zde symbolizován běžícím koncem lana. Jezero je jednoduché oko. Drak se vynořuje z jezera obtočí se kolem princezny a tahá ji nazpět do jezera. Jak tak oba tahají svým směrem, dochází k uvázání dračí smyčky.

 


 

Kotevní úvaz

Vážeme v situaci, kdy nevážeme oba konce lana na vazáku, ale kupříkladu jen jeden. Jak je zobrazeno na obrázku, nejčastěji se váže právě na kovový kruh. Například na molu nebo často i mooringové boji. Pokud velikost otvoru v sekundární kotvě umožní protažení lana 2x lze tuto smyčku použít i na uvázání kotvy.

 

 

 

 

Lodní smyčka, lodní uzel

Uzel, který má velmi široké uplatnění. Nejčastěji na uvázání na přístavní pachole. Uzel je poměrně spolehlivý, volný konec lana i tak veďte spět na vazák.

 

 

Fenderový úvaz : 1. varianta

Slouží k uvázání fendru (odražeče) ke sloupku zábradlí nebo na lanko po obou stranách sloupku. Výhodou této varianty uzlu je jednoduchá korekce délky podvěšení fendru. Často také vázán přímo na spojovací lanko mezi sloupky (toto řešení nezaručuje udržení fendru v pozici). Někdy lze vidět fendry uvázány přímo skrz otvory v ošlapnici.

 

   
 

Fenderový úvaz : 2. varianta

Jde pouze o obměnu základního uzlu. V tomto případě ho tvoří lodní smyčka. Rovněž má pojistný uzel. Oproti první variantě se obtížněji koriguje délka podvěšení.

Mimo tyto dvě varianty se v praxi setkáte ještě s několika dalšími.


   

 

Ovčí nožka

Jde o zkracovačku. Její použití není moc časté.

 

 

 

Rybářská spojka

Velmi pevný uzel. Po utažení se těžko rozvazuje. Kromě spojování lan kde je spolehlivost zcela nezbytná (např. kotevní lano) je vhodný na navazování rybářských vlasců.

 

    

Za pečlivé zpracování děkujeme www.Euromarina.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
:
Všechny položky jsou povinné

Vytvořilo Anawe